Najčešća pitanja
Najčešća pitanja:
- ŠTO JE REHABILITACIJSKA PROCJENA?
- ŠTO JE PROFESIONALNA REHABILITACIJA I KOME JE NAMIJENJENA?
- KOLIKO TRAJE USLUGA REHABILITACIJSKE PROCJENE?
- ZAŠTO SE TESTIRAJU ZNANJA IZ HRVATSKOG JEZIKA, MATEMATIKE I OSNOVA RADA NA RAČUNALU?
- ŠTO PODRAZUMIJEVA UTVRĐIVANJE RADNO-FUNKCIONALNIH SPOSOBNOSTI?
- KOJA JE SVRHA USLUGE UTVRĐIVANJA INVALIDITETA U ODNOSU NA RAD?
- KAKO SE PROVODI USLUGA I ŠTO SVE OBUHVAĆA?
- KAKAV JE POSTUPAK NARUČIVANJA USLUGE?
- KOJA JE CIJENA USLUGE UTVRĐIVANJE INVALIDITETA U ODNOSU NA RAD?
- KOJA JE SVRHA USLUGE?
- TKO MOŽE BITI NARUČITELJ USLUGE?
- KAKO SE USLUGA PROVODI I ŠTO SVE OBUHVAĆA?
- KOLIKO MOŽE IZNOSITI POSTOTAK SUBVENCIJE PLAĆE?
- ŠTO AKO NAKON PROCJENE RADNE UČINKOVITOSTI OSOBA PROMJENI RADNO MJESTO?
- KOJA JE CIJENA USLUGE PROCJENE RADNE UČINKOVITOSTI?
- GDJE POSLODAVAC MOŽE OSTVARITI PRAVO NA SUBVENCIJU PLAĆE ZA OSOBU S INVALIDITETOM?
- ŠTO JE PRILAGODBA RADNOG MJESTA?
- NA ŠTO SVE IMAM PRAVO KROZ PRILAGODBU RADNOG MJESTA?
- IZVODI LI CPRZ ARHITEKTONSKE RADOVE I NABAVLJA LI OPREMU I SREDSTVA ZA RAD?
- KOLIKO JE MAKSIMALNI IZNOS PRILAGODBE I KOJA JE PROCEDURA ZA DOBIVANJE SREDSTAVA ZA PRILAGODBU?
- KOJE SU OBVEZE POSLODAVCA PO OSTVARENJU PRAVA NA SUFINANCIRANJE TROŠKOVA PRILAGODBE RADNOG MJESTA?
- IZDAJE LI CPRZ OCJENU RADNE SPOSOBNOSTI?
- IZDAJE LI CPRZ RJEŠENJE O INVALIDSKOJ MIROVINI?
-
ŠTO JE REHABILITACIJSKA PROCJENA?
Rehabilitacijska procjena razine radne sposobnosti, znanja, vještina radnih navika i profesionalnih interesa je usluga koja se odvija u sklopu ocjene radne sposobnosti, kada nadležno tijelo vještačenja podnese narudžbenicu CPRZ-u.
Svrha usluge je utvrditi je li osoba prikladan kandidat za uključivanje u usluge profesionalne rehabilitacije, odnosno bi li profesionalna rehabilitacija pomogla osobi u uključivanju u svijet rada. Usluge profesionalne rehabilitacije mogu biti radno osposobljavanje, obrazovanje , stručna podrška na radnom mjestu i sl.
Tijekom provođenja rehabilitacijske procjene osobi se utvrđuje stupanj invaliditeta u odnosu na rad, koji može biti procijenjen od 0 do 4. Ako se osobi utvrdi stupanj od 1 do 4, upisuje se u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.
-
ŠTO JE PROFESIONALNA REHABILITACIJA I KOME JE NAMIJENJENA?
Profesionalna rehabilitacija sastavni je dio procesa rehabilitacije osoba s invaliditetom i naziv je za skup aktivnosti kojima je cilj osposobiti osobu s invaliditetom za prikladan posao, zaposliti je, odnosno omogućiti da zadrži posao i u njemu napreduje te da se profesionalno razvija.
Profesionalna rehabilitacija obuhvaća sljedeće mjere i aktivnosti:
- sudjelovanje u utvrđivanju preostalih radnih i općih sposobnosti
- profesionalno informiranje, savjetovanje i procjenu profesionalnih mogućnosti
- analizu tržišta rada, mogućnosti zapošljavanja i uključivanja u rad
- procjenu mogućnosti izvođenja, razvoja i usavršavanja programa profesionalnog osposobljavanja
- radno osposobljavanje, obrazovanje i programe za održavanje i usavršavanje radnih i radno-socijalnih vještina i sposobnosti u razdoblju do zapošljavanja
- informiranje i savjetovanje o mogućnostima koje asistivna tehnologija pruža u učenju i radu
- pojedinačne i skupne programe za unaprjeđenje radno-socijalne uključenosti u zajednicu
- informiranje i savjetovanje o primjeni učinkovitih tehnika u učenju i radu
- razvoj motivacije i osposobljavanje osobe s invaliditetom u korištenju odabrane tehnologije
- tehničku pomoć i podršku u provedbi usluga profesionalne rehabilitacije, praćenje i procjena rezultata
- informiranje i podršku u izvorima financiranja.
Pravo na profesionalnu rehabilitaciju može ostvariti osoba kojoj je prema posebnom propisu utvrđen status osobe s invaliditetom te time ispunjava uvjete za upis u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.
-
KOLIKO TRAJE USLUGA REHABILITACIJSKE PROCJENE?
Rehabilitacijska procjena sveobuhvatna je usluga i iz tog razloga može trajati do 5 dana, maksimalno 6 sati na dan. Uključuje procjene stručnog tima koje se sastoje od pregleda specijaliste medicine rada, psihologijskog intervjua i testiranja, razgovora s rehabilitatorom, razgovora sa socijalnim radnikom, testiranja znanja iz hrvatskog jezika, matematike, znanja osnova rada na računalu i opće informiranosti te radno-funkcionalnih sposobnosti, a ovisno o potrebi, i pregleda specijaliste medicine nekog drugog područja.
-
ZAŠTO SE TESTIRAJU ZNANJA IZ HRVATSKOG JEZIKA, MATEMATIKE I OSNOVA RADA NA RAČUNALU?
Testiranje znanja (hrvatski jezik, matematika, osnove rada na računalu, opća informiranost) provodi se u svrhu utvrđivanja trenutne razine znanja i razvojnog kapaciteta korisnika. Testovima se testiraju samo bazična znanja na razini osnovne ili srednje škole. Rezultati testova koriste se u svrhu utvrđivanja predispozicija za učenje i savladavanje gradiva ukoliko se osoba uputi na dokvalifikaciju ili prekvalifikaciju.
-
ŠTO PODRAZUMIJEVA UTVRĐIVANJE RADNO-FUNKCIONALNIH SPOSOBNOSTI?
Testiranje radno-funkcionalnih sposobnosti (motorički zadaci, funkcioniranja u radnim položajima, radno funkcioniranje) provodi se u svrhu utvrđivanja trenutnih motoričkih, radnih, tjelesnih i funkcionalnih kapaciteta prilikom izvođenja određenih radnih zadataka. Tijekom testiranja ispituje se fina i gruba ručna motorika, spretnost, preciznost, tjelesna pokretljivost, hvat, manipulacija alatom i teretom te ispitivanje funkcioniranja u određenim tjelesnim položajima. Sva testiranja s ciljem mogućeg uključivanja u daljnje usluge profesionalne rehabilitacije i adekvatne obrazovne programe.
-
KOJA JE SVRHA USLUGE UTVRĐIVANJA INVALIDITETA U ODNOSU NA RAD?
Stupanj invaliditeta u odnosu na rad utvrđuje se isključivo radi upisa osobe u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.
-
KAKO SE PROVODI USLUGA I ŠTO SVE OBUHVAĆA?
Za ocjenu stupnja invaliditeta u odnosu na rad potrebno je procijeniti funkcioniranje pojedinca, procijeniti poteškoće i prepreke vezane uz rad s obzirom na njegovo zdravstveno stanje.
Osoba je prisutna jedan dan na obradi u Centru za profesionalnu rehabilitaciju “Zagreb”, gdje prolazi pregled specijaliste medicine rada, psihologijsko testiranje i razgovor sa psihologom, te razgovore sa socijalnim radnikom i rehabilitatorom.
Drugi dan provođenja usluge odnosi se na pisanje mišljenja stručnjaka i interdisciplinarni sastanak gdje stručnjaci zajedno donose odluku o stupnju invaliditeta u odnosu na rad temeljem sveobuhvatne procjene korisnika.
Ukoliko procijenimo da postoji invaliditet u odnosu na rad, nalaz i mišljenje šaljemo u Zavod za vještačenje, koji će osobi u tom slučaju poslati uvjerenje o invaliditetu u odnosu na rad.
-
KAKAV JE POSTUPAK NARUČIVANJA USLUGE?
Potrebno je ispuniti narudžbenicu te ju dostaviti zajedno s ostalom dokumentacijom osobno ili poštom na adresu:
Centar za profesionalnu rehabilitaciju „Zagreb“
Ulica Republike Austrije 1, 10000 Zagrebili elektronskom poštom na info@cprz.hr
-
KOJA JE CIJENA USLUGE UTVRĐIVANJE INVALIDITETA U ODNOSU NA RAD?
Temeljem Cjenika usluga profesionalne rehabilitacije, od 2020. godine usluga se ne naplaćuje.
-
KOJA JE SVRHA USLUGE?
Cilj je utvrditi postoji li smanjena radna učinkovitost kao posljedica invaliditeta, procjena mogućnosti individualnog prilagođavanja radnog mjesta te određivanje postotka subvencije plaće.
-
TKO MOŽE BITI NARUČITELJ USLUGE?
Naručitelj usluge je poslodavac kod kojega je osoba s invaliditetom zaposlena. Preduvjet za uključivanje u uslugu je da je osoba s invaliditetom upisana u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom te je od dana zapošljavanja proteklo najmanje tri mjeseca.
-
KAKO SE USLUGA PROVODI I ŠTO SVE OBUHVAĆA?
Usluga podrazumijeva obradu korisnika u Centru za profesionalnu rehabilitaciju “Zagreb” u trajanju od 6 sati od strane raznih stručnjaka te odlazak stručnih radnika Centra na opservaciju rada i radnog mjesta na kojem je zaposlena osoba koja se procjenjuje kako bi proveli sveobuhvatnu procjenu funkcioniranja osobe s invaliditetom na radnom mjestu.
-
KOLIKO MOŽE IZNOSITI POSTOTAK SUBVENCIJE PLAĆE?
Visina postotka subvencije plaće direktno ovisi o procjeni radne učinkovitosti, a može iznositi od 10% do 75% osnovice za subvenciju, koju čini bruto I plaća zaposlene osobe s invaliditetom.
-
ŠTO AKO NAKON PROCJENE RADNE UČINKOVITOSTI OSOBA PROMJENI RADNO MJESTO?
Procjena radne učinkovitosti vezana je uz konkretno radno mjesto te je u slučaju prelaska na drugo radno mjesto potrebno ponoviti procjenu.
-
KOJA JE CIJENA USLUGE PROCJENE RADNE UČINKOVITOSTI?
Temeljem Cjenika usluga profesionalne rehabilitacije, od 2020. godine usluga se ne naplaćuje.
-
GDJE POSLODAVAC MOŽE OSTVARITI PRAVO NA SUBVENCIJU PLAĆE ZA OSOBU S INVALIDITETOM?
Poslodavac predaje zahtjev za subvenciju plaće zajedno s nalazom i mišljenjem o procjeni radne učinkovitosti u Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, Radnička cesta 1, 10000 Zagreb.
Više informacija na www.zosi.hr ili na tel. 01/6184-727, 01/6184-726, 01/6458-481
-
ŠTO JE PRILAGODBA RADNOG MJESTA?
Prilagodba radnog mjesta je mjera za zapošljavanje i/ili zadržavanje osobe s invaliditetom u radnom odnosu. Cilj prilagodbe je prilagoditi uvjete rada i radnog okoliša osobi s invaliditetom kako bi posao mogla obavljati ravnopravno s ostalim kolegama.
-
NA ŠTO SVE IMAM PRAVO KROZ PRILAGODBU RADNOG MJESTA?
Prilagodba radnog mjesta se dijeli na dva različita segmenta:
Arhitektonska prilagodba – odnosi se na različite prijedloge mjera za prilagodbu radnog mjesta i radnog okoliša, a s ciljem uklanjanja arhitektonskih barijera te osiguranja pristupačnosti na radnom mjestu osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću.
Tehnička prilagodba – odnosi se na različite prijedloge mjera za prilagodbu opreme i sredstava za rad, a s ciljem povećanja radne učinkovitosti, izdržljivosti i samostalnosti u radu vodeći se ergonomskim načelima te premisom razumne prilagodbe.
Ovisno o potrebama osobe s invaliditetom te zahtjevima radnog mjesta, izrađuje se individualizirani plan prilagodbe. To znači da osobe s istom dijagnozom ne trebaju nužno istu prilagodbu jer su zahtjevi radnog mjesta različiti.
-
IZVODI LI CPRZ ARHITEKTONSKE RADOVE I NABAVLJA LI OPREMU I SREDSTVA ZA RAD?
Ne.
CPR izrađuje Nalaz i mišljenje s planom prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada koji je osnova za ostvarivanje prava na sufinanciranje troškova prilagodbe, a Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom odobrava i isplaćuje sredstva temeljem navedenog Nalaza i mišljenja. Arhitektonske radove izvode te opremu i sredstva za rad dobavljaju za to specijalizirana poduzeća od kojih naručitelj zatraži ponudu.
-
KOLIKO JE MAKSIMALNI IZNOS PRILAGODBE I KOJA JE PROCEDURA ZA DOBIVANJE SREDSTAVA ZA PRILAGODBU?
Sukladno Pravilniku o poticajima pri zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 145/20) prema članku 18. i članku 24. trošak prilagodbe radnog mjesta odnosno uvjeta rada nadoknađuje se u visini stvarnih troškova prilagodbe, ali najviše do 40 osnovica za jednu osobu s invaliditetom.
Članci 21. i 27. istog Pravilnika definiraju proceduru i potrebnu dokumentaciju za ostvarivanje prava na sufinanciranje troškova prilagodbe.
U troškove prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada ubraja se i trošak izrade nalaza i mišljenja centra za profesionalnu rehabilitaciju.
-
KOJE SU OBVEZE POSLODAVCA PO OSTVARENJU PRAVA NA SUFINANCIRANJE TROŠKOVA PRILAGODBE RADNOG MJESTA?
Sukladno Pravilniku o poticajima pri zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 145/20) prema članku 19. i članku 25. poslodavac koji je ostvario pravo na sufinanciranje troškova prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada ne smije otkazati ugovor o radu osobi s invaliditetom za koju je ostvario ovaj poticaj prije proteka 24 mjeseca od dana kada su odobrena sredstva isplaćena, osim u slučaju otkaza zbog skrivljenog ponašanja radnika.
-
IZDAJE LI CPRZ OCJENU RADNE SPOSOBNOSTI?
Ne, CPRZ ne izdaje ocjenu radne sposobnosti, već to izdaje Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO), a nakon provedenog vještačenja u Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI).
-
IZDAJE LI CPRZ RJEŠENJE O INVALIDSKOJ MIROVINI?
Ne, CPRZ ne izdaje rješenje o invalidskoj mirovini.